ερωτημα 2.1 ασκ 2

ερωτημα 2.1 ασκ 2

από Μαρινα Καραχαλια -
Αριθμός απαντήσεων: 2

Καλησπερα σας, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην εκτέλεση του υποπρόγραμμα semivar. Καταλαβαίνετε τι φταιει;      

Συγκεκριμένα μου βγαζει error: #VALUE!

Συνημμένο cdv_photo_1717753522_20240607124525.jpg
Σε απάντηση σε Μαρινα Καραχαλια

Απάντ: ερωτημα 2.1 ασκ 2

από Απολλων Μπουρνας -
Δεν είμαι σίγουρος ποιο είναι το πρόβλημα. Πάντως η εντολή λειτουργεί όπως και η προηγούμενη. Πρέπει να επιλέξετε τα κελιά που θέλετε να γεμίσετε, (Πίνακας Α/Α Κλασεων μέχρι και Ημιμεταβλητότητα και όλες τις κλάσεις (δηλαδή τα κελιά R2-9:U2-9) και να κάνετε shift+enter για να γεμίσει ο Πίνακας για όλα τα όρια των κλάσεων. Δοκιμάστε να δούμε μήπως αυτό λύνει το πρόβλημα.
Επίσης, ίσως να οφείλετε σε κάποια λεπτομέρεια με τα κόμματα και τις τελείες. Βεβαιωθήτε ότι πρέπει να βάζετε το σύμβολο ";" ή το "," στην συνάρτηση μεταξύ των τιμώ που επιλέγετε.
Εναλλακτικά στείλτε το excel σας στο email μου να δω τι μπορεί να φταίει.

Με εκτίμηση.
Σε απάντηση σε Απολλων Μπουρνας

Απάντ: ερωτημα 2.1 ασκ 2

από Μαρινα Καραχαλια -

Καλησπέρα σας,

1) όταν έκανα ctrl shift enter όπως στην προηγούμενη εντολή, μου γέμισε τώρα τον πίνακα με #value! Αφού στο κελί που έχω την εντολή λέει και αυτό #value! 

2) ναι ναι σε εμένα η εντολή λειτουργεί με ;

3) παρατήρησα ότι όταν επιλέγω τα όρια κλάσεων από 20000-100000 τότε λειτουργεί η semivar και στο κελί R2 εμφανίζεται η τιμή 1, όταν όμως επιλέγω όλα τα όρια κλάσεων, μου βγαίνει #VALUE!

4) σας έστειλα χθες μειλ στο abournas@chi.civil.ntua.gr με το excel μου, να σας το ξανά στειλω ;;